מה זה טיפול PRP?

מה זה טיפול PRP?

מה זה טיפול PRP?

טיפול PRP, שנקרא טיפול פלזמה עשירה בטסיות דם, עלה לכותרות בשנים האחרונות, בעיקר בזכות היתרונות שלו לטיפול יעיל בנשירת שיער.

פלזמה עשירה בטסיות דם היא חומר יעיל לקידום ריפוי בעת הזרקתו. הפלזמה היא מרכיב בדם שמכיל "גורמים" או חלבנים מיוחדים, המסייעים להיווצרות קריש דם, והוא מכיל גם חלבונים שתומכים בצמיחת תאים.

רפאים מבצעים מזריקים PRP לקרקפת כדי לקדם צמיחת שיער ולמנוע נשירת שיער, ומחקר משנת 2014 קובע כי טיפול PRP יעיל בטיפול באלופציה אנדרוגנית, הידועה גם כדפוס התקרחות זכרי.

למה לעבור טיפול PRP?

כי להליך יש פוטנציאל להחזיר את קו השיער לגברים שסובלים מהתקרחות, הגורם השכיח ביותר לאובדן שיער, ולעתים קרובות מקור עצום למתח. 

המצב מתחיל בדרך כלל בקו השיער ובסופו של דבר נוצר דפוס שיער בצורת פרסה סביב האוזניים. מצב זה נובע מרגישות – גנטית ברובה, להשפעות ההורמונים על זקיקי השיער.

איך מתכוננים לטיפול PRP?

קיימים כמה צעדים שחשוב לנקוט בהם כהכנה לפני טיפול PRP, למרות שהזריקות מתבצעות בשיטות שונות. לדוגמא, לפעמים הרופא מורח על הקרקפת תמיסת לידוקאין מקהה לפני הטיפול, ויתכן שתצטרכו להגיע מוקדם למפגש הטיפול כדי לקבל את החומר המרגיע.

במקרים אחרים, חומר הרדמה מקומי מוזרק לאזור המטופל כדי להפחית אי נוחות, או שהרופא מזריק את חומר ההרגעה במהלך הניתוח. במקרה זה, הכנה לזריקות PRP כרוכה במעקב אחר המלצות הרופא המנתח שלכם.

תהליך הזרקת PRP

הנה מה שמצפה לכם במהלך טיפול PRP טיפוסי, שברוב המקרים נמשך כשעה:

המטפל ייקח דגימת דם בכמות שתלויה באזור ההזרקה. לדוגמא, כמות הדם שנלקחת להזרקה לרקפת יכולה להיות עשרים מיליליטר, כמות שהיא מעט גדולה מכפית אחת.

הדם מוחדר לצנטריפוגה. זהי מכונה שמסתובבת במהירות רבה, וגורמת לרכיבי הדם להיפרד. תהליך ההפרדה נמשך כרבע שעה. בהמשך, טכנאי לוקח את הפלזמה המופרדת ומכין אותה להזרקה לאזור הפגוע.

חלק מהרופאים משתמשים בהדמיה, כמו אולטרה סאונד. כדי לאתר את האזורים הפרטניים להזרקה, ואז מזריקים את ה-PRP לאזור הפגוע.

מה מצפה לכם לאחר הטיפול?

רוב האנשים יכולים להמשיך בפעילות היומית לאחר טיפול PRP. מכיוון שזריקות PRP נועדו לקדם ריפוי או צמיחה, יתכן שלא תבחינו בהבדל מידי לאחר קבלת הזריקות. 

יחד עם זאת, בתוך מספר שבועות או חודשים, יתכן שתבחינו שצמיחת השיער מתרחשת מהר יותר מכפי שהייתם מצפים אם לא הייתם מקבלים זריקות PRP.

בשורה התחתונה, אין שום סיבה לשבת לבכות בחושך

לאנשים רבים שסובלים מהתקרחות, גברית או נשית, אין אפשרויות של טיפולים חלופיים אחרים. ברוב המקרים, אמרו להם לשכוח מזה ולהשלים עם המצב. 

אבל היום, עם ההתקדמות המדהימה בתחום השתלות שיער, אין שום סיבה להמשיך לשבת לבד בחושך, והטיפול משנה את החיים כשמבינים שהוא אפשרי וזמין.

סגירת תפריט