משכנתא: מדריך קצרצר

משכנתא: מדריך קצרצר

מהי משכנתא?

משכנתא היא הלוואה שבה הבית או הנכס משמשים כבטוחה. הלווה חותם על הסכם עם המלווה (בנק, בדרך כלל) שבו הלווה מקבל סכום כסף במזומן, ואז פורס אותו לתשלומים על פני תקופה מוגדרת עד שהוא מסיים לשלם אותו במלואו. משכנתא מכונה גם לעתים קרובות הלוואה לרכישת בית, כאשר משתמשים בה לצורך כך.

 

איך משכנתאות עובדות?

המומחים של 'מסלולים' – ייעוץ משכנתאות (https://www.maslulim.co.il) מסבירים כי הלוואות משכנתא הן פתרון שנוצר עבור כל מי שמעוניין לרכוש בית כאשר אין לו מספיק כסף נזיל לעשות זאת. הלוואות אלה משמשות גם את מי שרוצה ללוות מזומנים מהבנק עבור פרויקטים אחרים ולשים את ביתו כבטוחה.

 

ישנם מספר סוגים של הלוואות משכנתא, ולכן אתם, כקונים, צריכים להעריך את מצבכם כדי לדעת איזו מההלוואות תתאים ביותר עבורכם. סוגי ההלוואות מאופיינים במועדי הסיום שלהם (בדרך כלל בין חמש שנים ועד 30 שנה, אבל יש גם כמה מוסדות שמציעים כעת הלוואות עד 50 שנה), שיעורי הריבית (אלה עשויים להיות קבועים או משתנים), וסכום התשלומים לכל תקופה.

 

אם אתם מוכנים לקנות בית, השתמשו במחשבון משכנתא כדי לראות מה יהיה גובה התשלום החודשי ותשלום הריבית יחד. ניתן גם ללמוד כיצד לחשב את התשלום החודשי של המשכנתא ב-Excel.

 

משכנתאות הן כמו כל מוצר פיננסי אחר, כלומר, ההיצע והביקוש שלהן ישתנה מפני שהוא תלוי שוק. מסיבה זו, לפעמים הבנקים עשויים להציע ריבית נמוכה מאוד, ולפעמים הם עלולים להציע שיעורי ריבית גבוהים. אם הסכמתם על ריבית גבוהה ומצאתם אחרי כמה שנים ששיעורי הריבית ירדו, אתם יכולים לחתום על הסכם חדש בריבית החדשה והנמוכה יותר – אחרי שתצטרכו לעבור כמה וכמה מכשולי בירוקרטיה, כמובן.

 

למה משכנתאות הן דבר חשוב?

משכנתאות מיועדות עבור אנשים המעוניינים לבצע רכישות גדולות יותר וחסרים להם סכומי הכסף הנזילים כדי לרכוש נכסים כלשהם, כמו בית, למשל. המלווים לוקחים סיכון בביצוע הלוואות אלה, שכן אין ערובה שהלווה יוכל לשלם בעתיד. לווים מצידם לוקחים סיכון בקבלת הלוואות אלה, כמו מצב של אי תשלום המשכנתא שעלול לגרום להפסד כולל של הנכס.

 

בעלות על בית הפכה לאבן הפינה של החלום הישראלי. עבור רובנו, הבית שלנו הוא הנכס היקר ביותר שיש לנו. משכנתאות הופכות את רכישת הבית לאפשרית. משכנתאות הן לא תמיד דבר שקל לאבטח, עם זאת, שיעורי הריבית והתנאים לעתים קרובות תלויים במצב האשראי של הלווה ויכולת ההכנסה שלו. אי תשלום לפירעון מאפשר לבנק לעקוף באופן חוקי את הלווה ולהציע את הנכס למכירה פומבית כדי לכסות את הפסדיו.

 

סגירת תפריט